Narzędzia BAHCO

BAHCO Wiertła otworowe

Wiertła otworowe

Wiertła otworowe SANDFLEX® do metalu

Wiertła otworowe Bahco Sandflex mają podziałkę 4/6 zębów na cal. Dzięki zmiennej odległości między zębami (podziałka zmienna), cięcie jest dokładniejsze a wibracje mniejsze, nawet przy cięciu trudnoobrabialnych materiałów. Agresywny kształt zęba powoduje, że tnie się szybciej a duże zęby i duże przestrzenie międzyzębne pomagają efektywnie usuwać wióry.
Wszystkie bimetaliczne wiertła otworowe SANDFLEX® VIP mają uzębienie z hartowanej, wysokostopowej stali szybkotnącej (HSS), korpus zaś z odpornej na pękanie, bardziej elastycznej stali sprężynowej. Technologia bimetalu Sandflex poprawia bezpieczeństwo, gdyż przeciążona piła nie pęka. Jednocześnie dzięki zębom z HSS możliwe jest uzyskanie najwyższej wydajności i trwałości przy cięciu różnych materiałów, od drewna po stal nierdzewną.
Wszystkie wiertła otworowe Bahco mają idealnie płaskie, wytrzymałe dno, które jest w stanie przenieść duże obciążenia. Wszystkie mają maksymalną głębokość wiercenia 38 mm (1 1/2″). Średnice wierteł otworowych podane są w milimetrach.
Ogólne zasady użytkowania wierteł otworowych Bahco
Zamocuj solidnie obrabiany element.

Wybór uchwytu
Wybierz uchwyt odpowiedni do elektronarzędzia którego używasz i do wielkości używanego wiertła otworowego. Jeśli uchwyt ma zabieraki, upewnij się że są prawidłowo zamocowane w wiertle otworowym.


Mocowanie wiertła otworowego w uchwycie z zabierakami
Odkręć nakrętkę blokującą, nakręć wiertło otworowe na uchwyt, ustawiając otwory wiertła na wprost zabieraków, opuść zabieraki aby weszły w otwory w wiertle otworowym, dokręć nakrętkę blokującą.

Posuw
Staraj się utrzymywać stały posuw w czasie wiercenia. Nie naciskaj wiertła z całej siły. Utrzymuj wiertło prostopadle do płaszczyzny wierconego elementu (dobrze jest używać wiertarki stołowej). Włączaj elektronarzędzie z wiertłem oddalonym od wierconego elementu.

Usuwanie wiórów
Usuwanie wiórów ma decydujący wpływ na trwałość piły, która bardzo maleje gdy wióry zakleszczą się w przestrzeniach międzyzębnych. Wycofuj wiertło co pewien czas, nie wierć otworu „za jednym razem”.

Prędkość obrotowa
Zalecane w tabeli prędkości obrotowe należy traktować jako ogólne zasady. Doświadczeni użytkownicy mogą je nieco modyfikować, znajdując prędkości przy których w danym zastosowaniu pracuje się wydajniej.

Smarowanie / chłodzenie
Podczas wiercenia w metalu zawsze stosuj środek smarujący / chłodzący, podnosi to trwałość wiertła otworowego. Podczas wiercenia w ceramice np. cegłach polewaj wiertło wodą. Przy cięciu dachówek ceramicznych, cegieł szamotowych i innych trudnoobrabialnych materiałów, do wiertła otworowego z węglikiem używaj wiertła prowadzącego również z węglikiem. Przy cięciu włókna szklanego, zbrojonych tworzyw, bakelitu itp., zmniejsz prędkość obrotową aby uniknąć rozgrzania i topienia się obrabianego elementu i zalepiania wiertła otworowego.

    Formularz kontaktowy